Böyle Söyledi Zerdüşt, Friedrich Nietzsche

Çok bilinen, çok övülen bir kitabı uzun uzun anlatmaya gerek olmasa da övülmeyi hak eden bir kitap olduğu muhakkak. Okumak bana yeni nasip oldu ve diyebilirim ki kendime bir’kaç adım daha yaklaştım. Bu bağlamda diğer insanlar ve toplum ile arama nasıl bir mesafe koydu bunu sanırım biraz da zaman gösterecek. Kararsız kaldığım, kafamda soru işareti oluşturan, emin olamadığım birçok şey hakkında mükemmel bir yol gösterici oldu Nietzche, iyi bir rehber iyi bir yol arkadaşı kendisi. Okumayı tavsiye edebileceğim kitaplar arasında en üst sıralardan listeye girdi. Harika bir kitap, insanları ve toplumu anlamak için biçilmiş kaftan. Bugünün insanları ve toplumları için bile. Kitapta öyle çok sayfa neredeyse tamamı çizili ki hangi birine yer versem bilmiyorum…

Altı Çizili Satırlar…

“Gitme insanların yanına, kal ormanda ! Hayvanların arasına karışsan daha iyi ! Neden sen de benim gibi olmak istemiyorsun -ayıların arasında bir ayı, kuşların arasında bir kuş?”

“İnsan aşılması gereken bir şeydir. Onu aşmak için siz ne yaptınız?”

“Şimdi en korkunç günah yeryüzüne küfretmek ve anlaşılmaz olanın ciğerine yeryüzünün anlamından daha çok itibar etmektir.”

“Kirli bir ırmaktır insan. Kirli bir ırmağı içine alıp bozulmadan kalmak için bir deniz olmak gerekir.”

“Ne kadar usandım kendi iyimden ve kötümden.”

“Gurur dedikleri bir şeyleri var. Peki ne diyorlar, onları gururlandıran bir şeye? Kültür diyorlar buna, kendilerini keçi çobanlarından ayırıyormuş bu.”

“Siz hepiniz, delicesine çalışmayı ve hızlı, yeni ve yabancı olanı sevenler, -kendinize katlanamıyorsunuz, sizin çalışkanlığınız bir kaçıştır ve kendi kendini bir unutma istemidir.”

“Kaç dostum yalnızlığına ! Büyük adamların gürültüsünden serseme döndüğünü ve küçüklerin iğneleriyle sokulduğunu görüyorum senin…”

“Yalnızlığın bittiği yerde başlar pazaryeri ve pazaryerinin başladığı yerde başlar büyük oyuncuların gürültüsü ve zehirli sineklerin vızıltısı”

“Pek kavramaz halk büyük olanı, yani yaratanı, Ama hoşlanırlar büyük davaları sahneye koyan ve oynayan herkesten.”

“Ve dünya dediğiniz şeyi önce siz yaratmalısınız; bizzat sizin aklınız, sizin imgeniz, sizin isteminiz, sizin sevginizde şekil bulmalı. Ama yaratıcı olmak için acı çekmek gerekir, pek çok dönüşümden geçmek gerekir.”

“Sahiden ne çok gülmüşümdür, keskin pençeleri olmadığı için kendilerini iyi zanneden zayıflara!”

“Güvenmeye pek heveslisin !Ama hep böyleydin sen: hep güvenle yaklaştın korkunç olan her şeye. Her canavarı okşamak istersin. Bir nebze sıcak soluk, bir tutam yumuşak tüy pençesinde- ve sen hemen hazırsın sevmeye ve baştan çıkarmaya. Sevgidir en yalnız kişinin tehlikesi, her şeye duyulan sevgi, canlı olsun yeter ki!”

“İki kişiyken bir başına olduğundan daha yalnızdır insan… Büyük bir iştir her zaman iki kişi olmak…”

“Kötüler ne kadar zarar verirlerse versinler, iyilerin verdiği zarar en zararlı zarardır !”

“Kiminin yalnızlığı hastanın kaçışıdır, kiminin yalnızlığı ise hastalardan kaçıştır. ”

Bir yanıt yazın