Reclus’tan Yaşam Manifestoları

Anarşi, Coğrafya, Modernite, Reclus

Reclus’un seçilmiş yazılarından derlenen bu kitap sadece coğrafyacılar için değil daha iyi daha güzel bir dünya hayal eden herkes için mükemmel bir kitap. Kitabın son kısmında Reclus’un “anarşist yoldaşıma öneriler” bölümü bile başlı başına bir manifesto. Paylaşmasam olmazdı…

RECLUS’UN ÖNERİLERİ…

  • İnsanların kişiliklerini sorgulamayın, kişilikleriyle mücadele etmeyin. Kendi savınızı açıkladıktan sonra karşınızdakini dinleyin. Susmayı ve düşünmeyi öğrenin. Samimiyetinizi riske atıp haklı çıkmaya çalışmayın.
  • Bilinçli devrimci sadece duygu adamı değildir, aynı zamanda daha fazla adalet ve dayanışma yolundaki tüm gayretleri kapsamlı ve doğru tarih, sosyoloji ve biyoloji bilgilerine dayanan bir akıl adamıdır.
  • Uzmanlaşanlardan uzak durun. Ne ülkelerin ne de tarafların yanında yer alın. Hakikate aç insanlar olun, tüm çıkarcı düşüncelerden, tüm kurgu fikirlerden kurtulun.
  • İçinize dönün, zihninizin sesini dinleyin ve son kararınızı vermeden önce konuyu yeniden araştırın.
  • Her türlü otoriteyi reddedin ama bir yandan da tüm samimi düşüncelere derin saygı duyun. Kendi hayatınızı yaşayın ama herkese de kendininkini özgürce yaşama hakkı tanıyın.
  • Eğer daha iyi bir gelecek için yavaş ve sabır gerektiren bir emeği tercih ediyorsanız, bu daha iyisidir. Bunu cömert bir hayatın her bir anında kendinize amaç edinin. Eğer acı çekenlerle tam dayanışma içinde, yoksulların arasında yoksul kalmayı seçerseniz, varlığınız mükemmel bir örnek, verimli bir ders, hayırlı bir ışık gibi parıldasın…

Bir yanıt yazın